Cihan Nacar ”Sonsuz Tasarımlar”

Tasarımcılık maceranız ilk ne zaman, nasıl başladı?Çocukluğumdan bu yana tasarım ve sanata ilgim vardı. Lise yıllarında başladığım sanat eğitimimi üniversitede moda eğitimi ile pekiştirdim, daha sonra da İspanya’da moda eğitimine devam ettim. Türkiye’ye döner dönmez moda sektörünün önde gelen mayo markalarıyla çalıştım. 5 yıl önce kendi ismimi taşıyan Cihan Nacar Beachwear adlı mayo markasını kurdum.

Bir koleksiyon hazırlamanın en heyecan verici yanı nedir? Bu koleksiyonla ilgili sizi en çok ne heyecanlandırıyor?
Koleksiyon hazırlama sürecimde beni en çok heyecanlandıran şey kuşkusuz koleksiyonun HİKAYEsini oluşturmak. Tüm bu süreci bir kurgu üzerinden yürütebilmek ve o sürece hakim olabilmek için hikaye oluşturma kısmına çok özen göstermek gerektiğine inanıyorum. O hikaye bana tüm koleksiyon süreci boyunca klavuzluk edeceğinden bu süreci hiç aceleye getirmemeye çalışıyorum. Son koleksiyonum PURE GLOW’ da beni en çok heyecanlandıran şey hayal ettiğim şeyin, uygulama aşamasında herhangi bir değişime uğramamış olması oldu.

Yaz sezonu için nasıl renkler hazırladın? Hangi renkleri kullandın?
Bu sezonda sürprizlerle dolu. Koleksiyonlarımda sıkça kullandığım soft ve cansız renklerin yerini canlı ve parlak renkler aldı. Neon sarı, yeşilin her tonu, parlak maviler bu sene koleksiyonumun ana renkleri oldu. Enerjik, sosyalleşmeyi seven, dinamik şehirli kadına hitap eden bir koleksiyon göreceksiniz.

Tasarımlarında en çok nelerden etkilenirsin?
Benim her sezon temel esin kaynağım KADIN. Şehirli kadının değişen ruh hali, şehir içindeki dinamiği, beklentileri ve beğenileri genel olarak koleksiyonlarımın çıkış noktası oluyor. Bu sezon gücünün ve başarısının altındaki naifliği ve romantizmi ortaya çıkaran daha özgür, daha olgun fakat daha kırılgan bir kadını anlatmak istedim.

Tasarımlarında en çok hangi materyali kullanırsın?
Hazırladığım her koleksiyonun içinde Dünya’da ilk defa üretilen bazı mayo kumaşlarını görmeniz mümkün. Müşterilerime standart mayo kumaş kalitesi sunmanın yanı sıra, onların mayoya bakış açılarını değiştirecek bazı sürprizler yapmayı seviyorum. Bir sezon 2 dakikada kuruma özelliği olan bir kumaş kullanırken, diğer sezon içeriğinde pamuk bulunan fakat kadife görünümü veren başka bir mayo kumaşı sunabiliyorum. Bende her yıl bu yenilikleri koleksiyonuma adapte etmeye çalışıyorum. Bu sezonun en dikkat çekici materyali ise file. File garnili modeller koleksiyonumun yarısını oluşturuyor. Baştada söylediğim gibi enerjik, sosyalleşmeyi seven, dinamik şehirli kadına hitap eden bir koleksiyon göreceksiniz.

Markanın en belirgin çizgisi nedir?
%100 el işçiliğinden oluşan, detaylarda çok güçlü fakat kendi içinde hala Cihan Nacar çizgilerini barındıran her sezon kendi içinde sürprizleri olan koleksiyonlar hazırlamaya çalışıyorum. Mayo algısını çok değişti malum. Her ürün grubunda olduğu gibi mayoyuda gündüzden geceye taşıma fikri sanırım markanın en belirgin özelliği oldu.

Röportaj : Oğuz Tabur