Mayıs 2019 Etkinlikler

SERGİ

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar

25 çağdaş sanatçının bir araya gelmesiyle oluşan bu sergi de, tekstil malzemeleri aracılığıyla kendilerini ifade ediyorlar. Serginin asıl konusu farklı kültürlere ait dokumaların hikayelerini, üretimlerini ve kültürlerin arasındaki bağları temsil ediyor. İstanbul Modern’de bulunan bu sergi 7 Temmuz’a kadar devam ediyor.

Aphrodisias

Yakın zamanlarda kaybettiğimiz usta fotoğrafçı Ara Güler’in gözünden oluşan fotoğraf sergisi, Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı’na ait fotoğrafların yanı sıra yazışmaları, gezi notları ve kendisinin oluşturduğu maketi içinde bulunduruyor. Bomontiada’da gerçekleşen sergiye 1 Eylül’e kadar ziyaret etmeniz mümkün.

Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar

Pera Müzesi kapılarını Çin kültürüne meraklı olan sanat severler için açıyor. 13 ünlü sanatçının kağıt, fırça ve mürekkep gibi geleneksel malzemeleri kullanarak kendi kültürlerini karşı tarafa geçirmeyi başarıyorlar. Sergi, 28 Temmuz’a kadar devam ediyor.

Bebeği Kundaklamak

Gülsün Karamustafa tarafından hazırlanan ve Merdiven Art Space’de 4 Mayıs’a kadar sergilenecek olan bu sergi, video, heykel ve resim ile birlikte kültürel kalıplar, toplumsal kodlar, kimlik mücadelesi, sınıf çatışması gibi önemli toplumsal olayları bizlere sunuyor.

Yeni Bir Umutsuzluk

Sanatçı Şener Özmen’in sergisi Pilevneli Gallery’de 12 Mayıs’a kadar devam edecek. Serginin ana konusu sanatçının uzun yıllar yaşadığı farklı ülkeler, deneyimlediği farklı kültürler ve burada kendi hayatından kesitleri, sorguladığı konuları yansıtıyor.

Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı

Osmanlı’nın ilk kadın ressamı olan Mihri, Franklin Roosevelt’ten Thomas Edison’a kadar birçok değerli sanatçının portrelerini çizmiş. Kadınların haklarına ve toplumsal konulara son derece önem veren Mihri’nin günümüze ulaşan portreleri ve hayatına dair belgeleri 9 Haziran’a kadar SALT Galata’da sizleri bekliyor.

TİYATRO

Killology

Craf Tiyatro’da oynana yabancı bir oyundan Türkçeye çevrilmiş olan Killology, zaman zaman hayatı sorgulatan, zaman zaman gerileceğiniz ve oyuncuların performansları sayesinde hayranlıkla izleyeceğiniz 2 perdeden oluşan 130 dakikalık bir oyun. Serkan Altunorak, Mehmet Ozan Dolunay ve Kerem Çetinel’in oynadığı oyunun biletlerine Craf Tiyatronun kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir Baba Hamlet

Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun Baba Sahne’de oynadığı oyunda oyuncu olmak hedefi ile yola çıkan ve Shakespeare’in başyapıtı Hamlet’i seçen iki arkadaşın hikayesini konu alıyor. Birçok farklı duyguyu hissedeceğiniz bu oyunun biletlerine Baba Sahne’nin sitesinden bulabilirsiniz.

Don Kişot’um Ben

Cervantes’in dünyaca ünlü eseri Don Kişot, Bulgakov’ın dönemini yakalayan uyarlaması üzerinde yükselen yeni bir metinle tekrardan yollara düşüyor. Ozan Güven, Günay Karacaoğlu, Ömür Arpacı gibi değerli sanatçıların oynadığı oyun Baba Sahne’de sizlerle buluşuyor.

Kazaen – Beyoğlu’nda Çarpışmalar

Tiyatro Pera’da oynanan oyun, günümüzde Beyoğlu’nun mekanlarında kazayla karşılaşan insanların birbirlerinin yaşamlarını, fikirlerini etkilediklerini ve birbirlerini hayatta yeni başlangıçlara nasıl ittiklerini konu alıyor.

Joseph K.

Otuzuncu yaş gününü kutlamaya hazırlanan Joseph K. iki adam tarafından tutuklu olduğu bilgisi ile sarsılır. Fakat suçunun ne olduğunu asla bilmeyen Joseph dünyanın adaletsiz hukuk sistemiyle karşı karşıya gelir.

KONSER

Nil Karaibrahimgil

Eğlenceli, kendinizi pozitif hissettiricek ve hepimizin şarkılarını çok yakından takip ettiğimiz Nil Karaibrahimgil 2 Mayıs Perşembe günü saat 22.00’da DasDas’ta sizinle buluşmayı bekliyor.

Duo Fidelis

Biraz flüt biraz piyano karışımıyla Duo Fidelis size 12 Mayıs Pazar günü için mükemmel bir Pazar keyifi sunuyor. Saat 15.00’da DasDas’ta size kapılarını açıyor.

DJ Benden

90’ları özleyen herkesi 10 Mayıs Cuma günü IF Performance Hall Beşiktaş’a yönlendiriyoruz. Dj Benden ile beraber eğlenceli bir Türkçe Pop gecesine hazır olun.

Yüzyüzeyken Konuşuruz

Son dönemlerde yükselen ve şarkılarıyla sizi bambaşka duygulara götüren bir grup. 17 Mayıs Cuma günü IF Performance Hall Beşiktaş’ta sevenleriyle buluşuyor.

Etnik Bas: Ben Fero

Babylon İstanbul, etnik bas serisine Ben Fero ile devam ediyor. 10 Mayıs Cuma günü saat 21.30’da sizlerle sahnede buluşmayı bekliyor.

Radyo Eksen Partisi

17 Mayıs’ta rahat ayakkabılarınızı giyinip bütün gece dans etme garantisi veriyor Babylon. Radyo eksen partisi birçok Dj’in performans alacağı bir gece olacak.

WORKSHOP

Masterpiece Bostancı ve Maslak

Keyifli bir ortam, güzel bir müzik eşliğinde Masterpiece atölyesi arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz veya kendiniz için ortaya çıkaracağınız bir sanat eseri yapmayı öğretiyor. En güzel yanı ise bir deneyime veya yeteceğe ihtiyacınız yok tek yapmanız gereken şey kendi hislerinizi dinleyip bir yol izlemek. 31 Mayıs’a kadar devam eden bu etkinlik biletlerine Biletix’ten ulaşabilirsiniz.

İntema Yaşam Akademi Workshopları

İnteme Yaşam Akademisi Dünya’dan ve Türkiye’den birçok farklı yemeği yapma fırsatını ayağınıza getiriyor. Hem yemekleri tanıyorsunuz hem de yapmasını öğreniyorsunuz. Bilet almak için Biletix sitesine girebilirsiniz.

Aromaterapi ve Cilt Bakımı

Yoga Şala Nişantaşı sizlere mükemmel bir hizmet sunuyor, Ürün Kurtiç ile birlikte doğal yollarla cildimize neler uygulayabiliriz, aromaterapi nedir gibi bilgileri sizinle buluşturuyor. 19 Mayıs saat 14.00’de başlayacak bu workshop için kendilerine ait olan internet sitesinden yerinizi ayırtabilirsiniz.

Klasik Müzik Atölyesi

Klasik müzik ve opera severler için Serhan Bali ile birlikte 29 Mayıs’a kadar Teşvikiye’de bulunan Açık Diyalog İstanbul’a davetlisiniz. Opera, piyano ve klasik müzik sanatçılarının hayatını, çalışmalarını ve sanatını ele alan bir müzik atölyesi.