Eclectic Concept

1-ECLECTIC ISMI NEREDEN GELİYOR? MARKANIN HİKAYESİNİ SENDEN DİNLEYELİM.

ECLECTIC aslında genel olarak kullanılan mimari bir dil. “Eclectic” tarz olarak kullanılıyor günümüzde.. Benim Eclectic ismini seçme sebebim Creative ekibimle beraber isim çalışması esnasında böyle bir fikir geldi.. Ne demek dediğimde birbirinden farklı bir çok tat ve bir çok duygunun içerisinde bulunduğu bir anlama geldiğini söylediklerinde tamamdır dedim. Çünkü yapmak istediğim şey tam da buydu. Birbirinden farklı bir çok markayı da kendi bünyeme alarak ilerlemek istiyordum. Mağazayı açtığımız ilk 6 ayda içeride 17 marka vardı. Bunların içerisinde ev dekor ürünlerine ait markalardan bebek ürünleri olan markaya erkek kemer ve cüzdan tasarımcısından moda ve sanatı bir araya getiren tasarımcılara kadar..

Hikaye olarak Eclectic çok duygulu kendine güveni günden güne güçlenen rakiplerinin arasından fark yaratarak uzağa koşan bir marka. Çok seviyorum onu 🙂

 

2-GİZEM ESENDEMİR KİMDİR? TASARIMCI OLMAYA NASIL KARAR VERDİN ?

Gizem Esendemir 12 sene boyunca belirli ajanslarda ya da freelance olarak birbirinden farklı markalara danışmanlık, büyük markaların sponsorluk çalışmalarını yapmış, aktivasyon yönetimini yapmış, sanat dünyasının bilinen isimleriyle kariyer yönetimi basın danışmanlığı üzerinde hizmet vermiş, aslen marka yönetimi asıllı olan biri..

Ailem uzun yıllardır tekstil sektöründe çocukluğum babamın eve getirdiği işlerle beni fabrikaya götürmesiyle geçti. Sanırım o zamanlardan temelleri atılmış bir kesme biçme eski kıyafetlerimi revize etme durumum vardı. Ardından kumaş bilgisi de bunu harmanlayınca hadi açalım bir mağaza demedik tabi.. Arz talep doğrultusunda ilerleyip sanatçılarla çalışırken yaptığım sahne kıyafetleri de oldu kendi fikirlerimle baktık ki iş geliyor hadi bırakalım şu kurumsalı dedim ve start verdim. Ama kurumsal beni pek bıraktı sayılmaz orası da ayrı..

 

3-TASARIM YAPARKEN NELERDEN İLHAM ALIYORSUN ?

Kumaşlardan 🙂

Kumaşçıda geçiriyorum çoğu zamanımı.. Kumaş gördükçe kafamda bir şeyler canlanıyor her defasında.

4-BEĞENDİĞİN TASARIMCILAR KİMLER ?

Elisabetta Franchi çok beğeniyorum ama gereksiz attığı storylerden dolayı unfollw ettim 🙂

Kızlar çok sevdğim arkadaşlarım ama takdire şayan bir başarıları var elbette ki Raissa Vanessa

Yerli markalardan bir de Ceren Ocak’ın tarzını beğeniyorum.

 

5-İLERİKİ ZAMANDA MARKANI NEREDE GÖRMEK İSTEDİĞİN NOKTA NEDİR ?

Eclectic kurulduğu günden bu yana bir mağazadan çok bir social club edasında ilerliyor. Galiba buna biraz da ben ve çevrem sebep olduk. Ben o kadar dışa dönük ve sıcak kanlı biriyim ki markanın da bu şekilde bir karakteri oldu. Bebek’te olmamız da mağazamızı uğrak bir hale getiriyor tabi o ayrı.. insanların gelip sohbet muhabbet ettiği keyifli zaman geçirdiği gerek ağladığı gerek güldüğü ve network olarak güzel ilişkiler oluşturan bir hale geldi. Eclectic, DJ ve müzik de seven bir yer, ilerleyen zamanlarda küçük bir brasserie tadında alanımızda olmak en büyük hayalim.

Bir de Ortadoğu pazarı tabi 🙂

 

6-GÜNÜMÜZ MODA SEKTÖRÜ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİN NELERDİR ?

Çok aynı, yaratıcılıktan uzak ve fast fashion odaklı. Para kazanma hırsıyla ilerleyen tasarımcılarla dolu bir sektör haline geldi ve etik değerlerin ortadan maalesef kalktığı bir sektör olma yolunda ilerliyor bence. Ancak yetenekli çok genç arkadaşlar da var ve üzülüyorum da. Tasarımlarını hayata geçirmek en büyük temennileriyken o kadar taş konuluyor ki önlerine maalesef hayallerini geri planda bırakıp bambaşka bir sektöre geçiş yapmak zorunda kalıyorlar. Sanırım bu bide hep böyle devam edecek maalesef.

7-ECLECTIC HEM CONCEPT STORE HEM DE BİR MARKA. BU İKİSİNİ BİRBİRİNE ENTEGRE ETMEYE NASIL KARAR VERDİN ?

Çünkü ben marka yöneticiyim 🙂

Asıl bence daha değerli olan şey şu, ben Gizem Esendemir diye bir marka yaratmadım.. Klişelerden uzak bambaşka bir marka ismi doğurdum. Bunu dışarıda hiç tanımadığım insanların benimle birleştirdiğinde bana “eclectic siz misiniz ?” dediğinde yaşadığım en büyük hazzı anlatamam. Eclectic de bir sanatçıya yaptığım marka planlaması dahilinde yürüdü “reklamın iyisi kötüsü olmaz” diyerek değil de daha güzel enerjilerle yol aldı. Eclectic güzel enerjiler biriktiren enerji ile beslenen bir marka olduğu için hem marka hem de mağaza oldu. Buna ekip enerjisi diyorum ben. Bugün terzim Songül bizi bırakırsa o zincir bozulur, yardımcım Merve giderse sağ kolumu kesmişler gibi olur, Lumiere hayatımdan çıkarsa boşluk oluşur ve bunlar yeri dolmayan enerjiler.

 

8- MARKANIN HEDEF KİTLESİ VEYA HİTAP ETTİĞİ KİTLE NEDİR ?

Her yerde farklı bir kitleye hizmet sunuyoruz aslında.

Bebek mağazamız biraz daha kişiye özel servis veriyor, daha oyuncu sahne sanatçıları ünlü isimler..

Online satışta da daha lüks giyinmeyi özel giyinmeyi seven kişiler..

The beach of Momo’da olan mağazamızda da başka bir kitlemiz var orada da mesela fark yaratan tasarımlarımızla bunu seven ve anlayan kişilere hitap ediyoruz..

Trendyol satışında ise markamızı daha fazla kitleye tanıtmak amacıyla daha rahat alışveriş yapabilmek isteyen bir kitleye hitap ediyoruz.

Röportaj : Oğuz Tabur