Kendiniz Yaratabileceğiniz 6 Havalı Runway Hilesi

Moda dünyasının neresinde, ne kadar yer alıyor olursanız olun, dört ana moda haftasını (  New York, London, Milan, Paris)  geride bırakırken hepimizin paylaştığı ortak bir rahatlama hissi olsa gerek. Bu iddialı haftaların ardından Instagram ana sayfa ve mail kutularımızın “runway” odaklı dolup taştığı bir gerçek. Ortalığın biraz olsun sakinleşmeye başladığı bugünlerde hepimiz hala podyumlardan esinlenmeye ve trendleri takip edip günlük kombin ve alışveriş düzenimize sokmaya çalışıyoruz. Ama çok gelecek odaklı trend takibinizden önce kullanabileceğiniz daha bugün odaklı yöntemler var. Aslında puanda bir kuruş bile harcamadan, dolabınızda bulunan parçalarla yaratabileceğiniz çok fazla Sonbahar 2019 sezonuna ait runway kombini ve trendi var. Ve bunu da yapmak çok akıllıca bir fikir olabilir.

 

2019 Sonbahar/Kış podyumları çok yaklaşmakta olan trendleri derlemiş ve sunmuş aslında bizlere.  Ama tek tek kombin odaklı ele alındığında yaratıcı ve ilham veren belli başlı görünümler var. Bu altı öne çıkan kombini kendi dolabınızdan yaratırken izleyeceğiniz bazı adımlar var. Eğer sonbahar ürünlerinin mağazalara gelmesini bekleyemem diyenlerdenseniz, bu görünümleri yeni bahar stillerinden de yaratmanız mümkün. O zaman kendi stylinginizi yapmanın zamanı geldi.

2 ELİN SESİ VAR

Bahar geldiğine göre simsiyah giyindiğimiz aylardan sonra aslında hepimiz yapmak istediği aynı. Çiçekli ve neşeli desenleri kullandığımız kombinler yaratmak. Rejina Pyo’nun Sonbahar 2019 podyumu bu ikisinin aslında tek başına liderlik eden desenler olmaması gerektiğini öne sürdü. Tam tersi yapılması gereken beklenmedik desenleri bir takım haline getirmek. Atmamız gereken ilk adım: neşeli desenleri beraber kullanmak.

BAĞLA GİTSİN

Son zamanlarda tekrar trend olmuş omuza atılan ceketlerden haberdar olabilirsiniz. Peki bu yöntemin dolabınızın akıllıca bahara ayak uydurmasını sağlayacak bir hile olduğunu hiç farketmiş miydiniz? Mesela ince bir elbise tercih ettiyseniz ya da sizi çok da sıcak tutamayacak bir bluzunuz var ise üstünüzde aslında ısınamayan havalara en güzel meydan okuma şekli omzunuza atacağınız bir ceket. Bu oyunu kullandığınızda, kombininiz hem çok efor harcanmamış bir görüntü sunacak hem de mevsime bilinçli bir yaklaşım sergileyecek.

DİKİM ZAMANI

Tommy Ton’un Devaux adlı koleksiyonunu sunduğu podyumunda görünümler olabilecekleri en rahat, konforlu haline büründü ve ferahlık hissine yakın yerleştirmelere sahip düğme tasarımları göze çarptı. Bazı kombinler özel yapılmış  yelekleri içeriyordu, ve bu yeni modern trendin en önemli sembolüydü. Yeni sezonda kıvrımlarınızı göstermeyi bir kenara bırakıp elinizdeki yelekleri bile bu yeni trende uydurmanızda fayda var.

YAKA OYUNU

Victoria dönemini andıran silüetler ve yüksek yakalar aslında çok da yeni değil, ancak Tory Burch’ün trendleri modifiye ederek günümüze uyarlama şekli bu görünüme yepyeni bir anlayış getirdi. Eğer her hangi bir kombin düşünemediğinizde ceket, pantolon ikilisini seçmeye yatkın biriyseniz, bu hileyi kullanarak içine hafif dalgalı yakası olan bir bluz ekleyerek havasını tamamen değiştirmeniz mümkün. Bir de buna uzun ve gösterişli küpeler eklediniz mi, yepyeni bir görünüm yaratabilirsiniz.

PARTİLERİN YENİ ÜNİFORMASI

Eğer birazcık cesaretliyseniz, bu bahar sezonunda parti görünümünüzü mümkün olduğunca Miu Miu’nun 2019 Sonbahar podyumuna yakın yapabilirsiniz. İlk adımınız ince ve iç gösteren şeker renklerini andıran bir elbise almak, ve içine kısa bir şort mayo giymek. İçinizdeki bodynin koyu renk olmasına aldırmadan, elbisenin onun havasını yumuşatmasına izin vermek bu hiledeki en öncelikle görev. Bu oyun anında ilgiyi üstünüze toplayacak. Trend bir görünüm kazandırmak için son rötuşu stiletto fikrinizi bir kenara bırakıp şeker çoraplar ve düz taban ayakkabılarla yapmayı ihmal etmeyin.

ŞIKLIK KEMERDE

Givenchy’nin 2019 Sonbahar/Kış koleksiyonu belinizin inceliğini ön plana çıkaran güzel ve şık kemerlerin önemini açıkça vurguladı. Bu sefer yapılması gereken aksesuarları ince kemerlerle birleştirip kullanmaya açık olmak. Bunu yapmanın bir yolu kemerin önüne ya da arkasına aksesuarınızı bağlamak olabilirken, bir diğer yolu da ikisini beraber takmak olacaktır. Yaratacağınız fazlalık aslında alışılmışın dışında bir görünüme yol açıp ve “Bunu nasıl yaptın?” Sorusunu bolca duymanıza sebep olacak.

 

Ceylin KOCAGÖZ