21 Günde Hafiflemek B021 Kuralları ile Artık Çok Kolay !

İnsanları mutlu ve hafif hissettirmenin peşinde olan Burçak ve Özlem 12 yıla uzanan dostluklarının sonucunda BO21 markasını yarattılar. BO21 ismini  Burçak Avcı ve Özlem Kunduracı’nın baş harfleri ve kişileri hafiflettikleri günlerin sayısından alıyor.

 

Burçak, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü, Özlem, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü mezunu.

İkisi de ID Coaching International’da Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı, profesyonel koçluk eğitimini tamamladılar. Dublin ve Londra’da The College of Naturopathic Medicine (CNM)’de beslenme üzerine eğitimler aldılar. Öğrenmenin sonu yok felsefesi ile her fırsatta eğitim yolculuklarına devam ederek profesyonel koçluk yapıyorlar. Öğrenmenin sonu yok diyorlar ve her fırsatta eğitim yolculuğumuza devam ediyorlar.

 

BO21 ile çalışmak için dünyanın neresinde olunduğunun bir önemi yok. Niyet edildiği andan itibaren, beslenmeden, uyku düzenine ve spora kadar, tüm yaşam boyunca uygulanabilecek bir sistem sunuyor ve özel programlar oluşturuyor. En önemli özelliği ise 7/24 takip.

 

Yenilenmek, arınmak, istediği görünüme kavuşarak özgüvenini artırmak, dolayısıyla hayatın tadını çıkararak yaşamak isteyenleri en hızlı şekilde hedefine ulaştırıyorlar.

 

Bir nöronun yeni bir bağlantı kurma süresi yapılan araştırmalara göre tam 21 gün. Bu şu demek: Bir davranışı 21 gün süre ile devam ettirmek, kurulan yeni nöron bağlantısı sayesinde o davranışın alışkanlık haline gelmesini sağlıyor. Yani zihin 21 günde yeni durumu kabul edip eskiyi unutuveriyor. Bu ilk adım. Bu alışkanlıkları devam ettirmek tamamen kişinin elinde. İstikrarlı olunmaz ise tabiki de geriye dönmek kaçınılmaz.

 

Son 5 yıldır insanların hayatlarına dokundukça mutluluktan uçan Burçak ve Özlem, yenilenmek, arınmak, istediği görünüme kavuşarak özgüvenini artırmak, dolayısıyla hayatın tadını çıkararak yaşamak isteyenleri hedeflerine ulaştırmak için tecrübelerini Hemen Hafifle adında bir kitapta topladılar. Herkesin bildiği ancak yeterince önemsemediği konuları basit bir şekilde hap gibi anlatıyorlar. Bu bir yemek kitabı değil. Bu kitapta 7 günlük öneri bir hafifleme menüsü ile alternatif yemek tarifleri mevcut. Bu menüyü 21 güne tamamlamak isteyenler için ipuçları da var. Hayatlarında yeni başlangıçlara yer vermek ve hafiflemek isteyen herkes bu kitapta bir şey bulacak.

 

 

Şu ana kadar 2113 kişinin hayatına dokundular.

 

Çalışma prensipleri kendine sevgi ve disiplin üzerine kurulu. Alametifarikaları ise hafiflemeye karar verildiği andan itibaren danışanlarını 7/24 takip ederek, bu süreç içinde onların en yakın arkadaşı oluyorlar. Bu yolculukta sahip oldukları samimi ve cesaretlendirici tutum onları özgün yapıyor.

 

Mühim olan öğrenmek ve alışkanlıkları değiştirmek. Kararlı ve disiplinli olmak. Kişinin vücuduyla gerçekten tanışması ve onu dinlemeyi öğrenmesi bu yolculukta çok önemli.

Zihinsel olarak hazır olmadığın sürece yaşam tarzında değişiklik yapmaya başlamanın bir anlamı yok.

En çok yaptığımız hatalar

Alışveriş öncesinde liste yapmıyoruz ve aç karnına alışverişe çıkıyoruz.

Aldığımız ürünlerin etiketlerini okumuyoruz.

Öğün atlıyoruz, uzun süre aç kalıyoruz.

Atıştırmalıklara bayılıyoruz.

“Şu an gerçekten aç mıyım? Yoksa canım mı sıkkın?” diye sorgulamadan çözümü buzdolabında arıyoruz.

Akşam yemeğini çok geç yiyip, daha sindirmeden uykuya dalıyoruz.

Rahata kolay alıştığımızdan, etrafımızda ufak tefek şeyleri getireceğini düşündüğümüz biri varsa hiç yerimizden kımıldamıyoruz. Yapılacak şeyleri de hazır getirtiyor veya birine yaptırıyoruz.

 

Kesinlikle yapmamız gereken şeyler ne?

Duygular yoğunken yemek yenmemeli.

Yemek sırasında televizyon, bilgisayar, cep telefonu, dergi gibi her tür materyalden uzak durulmalı.

Tabağa büyük porsiyonlar alınmamalı.

Hızlı yemek yenmemeli.

Akşam yemeğini geç saatlere bırakmamalı.

Yemeğin üzerinden ortalama 3-4 saat geçmeden uyumamalı.

*Kalıcı birkaç tarif

SOMON KÖFTE

Somon balığı-125 gr

1 adet ince kıyılmış kapya (kırmızı) biber

1 adet ince kıyılmış arpacık soğanı

1 tutam ince kıyılmış dereotu

Karabiber

Somonu parçalara bölerek mutfak robotundan geçir. Sonra diğer malzemelerle karıştırıp şekil ver. Yağsız tavada ızgara et.

BİBER DOLMASI

2 adet dolmalık biber

2 yemek kaşığı siyez bulguru

1 adet domates

1/2 adet kuru soğan

1 tutam dereotu

1 tutam maydanoz

Kuru nane

1 yemek kaşığı zeytinyağı

İnce kıyılmış malzemeleri bulgur ile birlikte biberlerin içine yerleştir. Yeterli miktarda su ilave ederek kapağı kapalı halde pişir. Piştikten sonra üzerine zeytinyağı ilave et.

FASULYE SALATASI

Taze fasulye-200 gr

5 adet çeri domates

1 adet kapya (kırmızı) biber

2 yemek kaşığı lor peyniri

1 tutam maydanoz

Kekik

1 yemek kaşığı elma sirkesi

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Fasülyeyi haşla. Tüm malzemeleri dilediğin gibi doğra ve karıştır.

Melis ÖZER